CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM

POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

Plantele aromatice&sanatatea

Distribuiţi
    JENI2
    NIVEL 1
    NIVEL 1

Data de inscriere : 10/08/2011

Plantele aromatice&sanatatea

Mesaj Scris de JENI2 la data de Sam Ian 14, 2012 2:57 am

Rizomul plantei de ghimber este cel care se foloseste atat in bucatarie, cat si in unele tratamente terapeutice: dinamizant, fortifiant, ghimbirul favorizeaza digestia, va ajuta in lupta contra racelii, contra durerilor de cap si greturilor
    Cimbru, rozmarin, menta, salvie... Plantele aromatice sunt folosite de secole datorita virtutilor terapeutice. Am ales noua dintre ele, care sunt printre cele mai eficace, pe care vi le prezentam ca sa stiti ce sa folositi pentru a va vindeca, dar le puteti folosi si pentru ca sunt gustoase!

Cimbrul antiseptic. Folosite in bucataria provensala, extermitatile tulpinelor inflorite sunt foarte bogate in timol, care este o esenta bactericida. Cimbrul este antiseptic si antiviral. Este si antituse, decongestionand bronhiile. In caz de raceala, acesta diminueaza secretiile nazale. Usureaza de asemenea digestia si este eficient in cazul balonarilor. Cum il puteti utiliza: utilizati-l cat de des puteti proaspat (pentru mai multa savoare), adaugati un manunchi de cimbru in supa, in tocana sau in sosuri. Maruntit in marinate, le da un gust excelent. Sub forma uscata este excelent in orez si in ghiveci. Il puteti cumpara si sub forma de capsule.

Rozmarinul ajuta la digestie. Rozmarinul este antispasmatic si diuretic, favorizand digestia, usurand tulburarile hepatice si biliare. Cum il puteti folosi: proaspat cules si taiat marunt este ideal in sosuri si in bulionul de rosii. Uscat, acesta pune in valoare carnea si gratarele de porc si de miel. Da un gust foarte original salatelor de fructe. In caz de oboseala hepatica puneti o picatura de ulei esential intr-o lingurita de miere diluata in ceai cald, de trei ori pe zi. Utilizarea prea frecventa poate provoca o iritare renala.

Salvia, prietena femeilor. Datorita estrogenilor vegetali pe care ii contine, salvia este o planta care este prietena femeilor. Aceasta atenueaza bufeurile de caldura provocate de menopauza, regland transpiratia. Este si bactericida antiseptica, cicatrizanta, ajuta la digestie.. Cum o puteti folosi: mirosul sau, fiind o planta puternic parfumata, da o savoare originala carnii rotisate, carnii de pasare umpluta, branzeturilor. Utilizati mai ales frunzele uscate, deoarece aromele sunt mai puternice. Se poate consuma si concentrata (capsule) sau poate fi de uz extern.

Busuiocul diuretic. Busuiocul are virtuti carminative si diuretice. Ne ajuta in caz de spasme digestive si amelioreaza circulatia sanguina. Este si antiinflamator, calmand durerea, si tonifica sistemul nervos. Cum il puteti utiliza: este recomandat sa il folositi mai degraba proaspat decat uscat, deoarece isi pierde astfel din savoare. Frunzele sale pisate impreuna cu usturoi si amestecat cu ulei de masline alcatuiesc faimosul sos "pistou". Frunzele sale rupte sau intregi trebuie sa fie adaugate in ultimul moment pe orez sau pe paste pentru a le conferi un plus de savoare.

Usturoiul, dezinfectant si protector. Este fara indoiala una din cele mai cunoscute plante aromatice traditionale. Usturoiul contine alicina (alicina este cea care ii da gustul), sulf, cupru, zinc, mangan, seleniu, fier, iod. Usturoiul este un dezinfectant intestinal, protejeaza sistemul cardiovascular, este antioxidant si lupta impotriva radicalilor liberi intareste sistemul imunitar, scade nivelul de colesterol rau si il mareste pe cel bun. Stiti foarte bine, ca daca sunteti racite, puteti conta pe usturoi! Cum il puteti consuma: tocat, taiat sau fiert, granule, etc. Consumati-l fara moderatie in felurile de mancare, in salate si in sosuri.

Ghimbirul, va da energie. Rizomul plantei de ghimber este cel care se foloseste atat in bucatarie, cat si in unele tratamente terapeutice: dinamizant, fortifiant, ghimbirul favorizeaza digestia, va ajuta in lupta contra racelii, contra durerilor de cap si greturilor. Cum il puteti utiliza: foarte bogat in minerale, dar sarac in sodiu, ghimbirul proaspat sau sub forma de pudra este excelent alaturi de carne, orez sau peste ceea ce face din el condimentul ideal atunci cand tineti o dieta fara sare.

Menta ajuta digestia. Este tonica, ajuta digestia si actioneaza la fel ca un balsam, regland functiile stomacului, ficatului, bilei si intestinelor. Contine mentol, care face din ea un antiseptic intestinal si respirator, dar si un antiemetic excelent. Faceti din menta ceaiuri si inhalatii pentru a-i activa proprietatile anti-microbiene.

Acum este: Mar Dec 12, 2017 7:46 am