CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM

POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

Zi-mi ce zodie esti ca sa-ti spun ce sa mananci

Distribuiţi
    sophiane
    NIVEL 1
    NIVEL 1

Data de inscriere : 16/08/2011
    Varsta : 50
    Localizare : undeva........

Zi-mi ce zodie esti ca sa-ti spun ce sa mananci

Mesaj Scris de sophiane la data de Mier Noi 09, 2011 3:37 am

Preferintele culinare sunt scrise in stele. Iata ce mananca fiecare zodie cu predilectie, dar, mai ales, ce ar trebui sa manance pentru un organism sanatos.

Berbec – Berbecii sunt in priza tot timpul si raman repede fara fier si potasiu. Aceste substante sunt de neinlocuit pentru activitatea cerebrala, muschi si celulele nervoase. Asadar, berbecii trebuie sa manance mai multe capsune, rosii si nuci. Salatele trebuie combinate cu usturoi si mustar. Berbecul este un ierbivor, care are nevoie de un regim vegetarian ce include cantitati mari de vitaminele A, B si C. Acestea se gasesc in sfecla, telina, spanac si morcov.

Taur – Taurul este un semn de pamant. Surplusul de apa trebuie in mod constant eliminat din organism. Alimentatia lor trebuie sa contina sodiu si cupru. In primul rand, trebuie sa manance carne de vita cu continut scazut de grasimi, varza, branza si fructe de mare. Mai gasesc cupru si in zmeura si ceapa verde. Taurii trebuie sa-si tina greutatea sub control, intrucat sunt mari iubitori de mancare grasa.

Gemeni – Gemenii sunt semn de aer, si sub influenta lui Mercur. Nativii acestei zodii trebuie sa aiba grija de imunitate si de sistemul lor nervos vulnerabil. De aceea, se recomanda alimentele care contin substante sedative, precum valeriana si telina. Gemenii trebuie sa mai manance struguri, masline, branza, nuci si carne cu continut scazut de grasime. La capitolul fructe, se recomanda perele si caisele. Cafeaua este contra-indicata, iar in loc de ceai negru mai bine ar alege ceaiul verde.

Rac – Este o zodie puternic influentata de Luna. Racii prefera mancarurile traditionale care au fost verificate deja de catre ei, nu se orienteaza catre mancaruri exotice. Ca toti reprezentantii zodiilor de apa, Racii simt nevoia de alimente care le influenteaza balanta de fluide din organism. Adica cele care contin calciu, precum laptele, branza sau laptele batut. De asemenea, se recomanda lamaia, ceaiul si stafidele. Iodul este, totodata, folositor pentru Raci intrucat ajuta la regenerarea celulelor. Racii sunt sfatuiti sa manance alimentele fierte sau la cuptor.

Leu – Aceasta zodie este un simbol al energiei si pasiunii, intretinute de magneziu. Acest element este continut de legume, oua, peste, diferite feluri de cereale si carne, Leul este un pradator, dar, in ciuda acestui lucru, si ierburile sunt bune pentru ei, mai ales mararul si patrunjelul. Aceste alimente care sunt bogate in vitaminele C si E si ii asigura Leului energia de care are nevoie. Nativii acestei zodii trebuie sa acorde o atentie deosebita sistemului cardiovascular pentru a preveni atacurile de cord. Se recomanda tincturilor pentru tuse si evitarea mancarurilor sarate si picante.

Fecioara – Fecioara este un semn de pamant. Pentru a-si pastra tineretea, au nevoie de fier si potasiu in organism, care se gasesc in hrisca, ovaz, dovlecei, sfecla, rodii si mere. Se recomanda terciul de ovaz si mancaruri care contin cereale. Fecioarele trebuie sa se concentreze asupra sistemului nervos si aparatului digestiv. Stomacul este un organ amenintat. Astfel se explica si numarul mare de vegetarieni printre Fecioare.

Balanta – Balantele sunt reprezentantele unui semn de apa, si sunt sub influenta lui Venus. Motto-ul acestei zodii este “foloseste orice in limite rezonabile”. Mierea si magneziul sunt recomandate pentru Balante, acestea gasindu-se in orez, salata verde, castraveti, ridichi de gradina si afine. Pestele si alunele sunt foarte folositoare, de asemenea, pentru echilibrul organismului, iar cimbrul si smochinele sunt utile pentru balanta de vitamine. Potrivit medicinii orientale, Balantele sunt predispuse la boli de rinichi, de aceea se recomanda multe mere si lichide.

Scorpion – Scorpionul este semn de apa si se afla sub influenta lui Pluto. Acestor nativi li se recomanda mancarurile care contin fier, calciu si sodiu. Aceste substante curata organismul si se gasesc in sfecla, carne de vita, sparanghel si mai multe cereale. Laptele este, de asemenea, util in dieta Scorpionilor. Scorpionii sunt sfatuiti sa gateasca tocana de carne cu busuioc.

Sagetator – Sagetatorii sunt un semn de foc si se afla sub influenta lui Jupiter. Elementele necesare Sagetatorului sunt siliciu si clorura de calciu, care se gasesc in menta, patrunjel, telina si sparanghel. Amestecul de menta cu mierea este un remediu ideal pentru cei care sufera de afectiuni nervoase. Dar dieta nu trebuie limitata la verdeturi. Legumele, lactatele – sunt, de asemenea, folositoare pentru Sagetatori.

Capricorn – Mancarurile preferate ale Capricornului sunt preparate din carne. Dar si legumele, macaroanele si lactatele sunt, de asemenea, necesare nativilor acestei zodii. Elementul esential pentru ei este calciu (lapte batut, lapte si branza). Dintre verdeturi, preferatele sunt patrunjelul si telina. In ce priveste fructele de padure, li se recomanda capsunele si afinele.Potrivit medicinii orientale, Capricornul este de tip uscat si rece si sufera de boli de stomac, de aceea e important sa aiba un regim. Li se recomanda legumele si fructele.

Varsator – Varsatorii sunt un semn de apa si se afla sub influenta lui Uranus. Cele mai importante surse de energie pentru Varsatori sunt lamaile, mierea, soia si alunele. Acestea contin magneziu si sodiu, elemente reprezentative pentru aceasta zodie. Mancarurile cu varza intaresc organismul, asigurandu-i imunitatea in fata mai multor boli, eliminand durerile de cap, care sunt comune la nativii din Varsator.

Pesti – Pestii sunt un semn de apa si se afla sub influenta lui Neptun. Ei au nevoie intotdeauna de fier si potasiu. Dar iodul este chiar mai necesar in organismul lor. Aceste elemente vitale se regasesc in sfecla, ridichi de gradina, migdale, rodii si fructe de mare. Pentru pastrarea echilibrului de vitamine din corp, trebuie sa manance alimente bogate in vitaminele C, D si E. Zaharul este, de asemenea, util – in limite rezonabile si ajuta la reabilitarea sistemului nervos.

Sursa-quazen.com

Acum este: Mar Dec 12, 2017 7:47 am